Škola je zapojená do projektu pod názvom V Skalitom sa učí moderne – v rámci operačného programu Vzdelávanie, prioritnej osi Reforma systému vzdelávania a odbornej prípravy, opatrenia Premena tradičnej školy na modernú. Projekt je spolufinancovaný Európskym sociálnym fondom.
Súčasťou projektu je aj realizácia zaujímavých exkurzií. Hlboký dojem zanechala návšteva koncentračného tábora v Oswienčime – tábora Auschwitz a Birkenau, symbolu teroru, masového vraždenia a holokaustu. Prehliadka koncentračného tábora prispela k rozvoju hodnotového systému žiakov, do povedomia žiakov sa dostalo slovo ľudskosť ako princíp nášho bytia.
Wadovice – rodisko pápeža Jána Pavla II., bolo ďalším zaujímavým miestom exkurzie. Žiaci mali možnosť spoznávať niektoré miesta z chodníka Karola Wojtyly, ktorý vedie ulicami mesta a spája miesta súvisiace s pobytom Karola Wojtyly – rodný dom Jána Pavla II., múzeum, baziliku Obetovania Panny Márie. Cestou dobre padlo občerstvenie v podobe krémešov, ktoré obľuboval Ján Pavol II. A kupoval si ich v pradávnej cukrárni Hagenhubera.
Starobylé historické mesto Krakow ponúka širokú možnosť spoznávania najmä kresťanskej kultúry. Žiaci navštívili Wawel – pôvodne gotický hrad na Wawelskom návrší, ktorý je symbolom samotného Poľska a srdcom poľskej histórie. 500 rokov bol sídlom poľských kráľov a aj potom, ako sa hlavným mestom stala Warszawa, sa tu konali korunovačné slávnosti a králi sa pochovávali v blízkej katedrále. Wawelská katedrála je v Poľsku najdôležitejšou katedrálou.
Prehliadka mesta pokračovala obhliadkou Jagelovskej univerzity – prvej univerzity na území Poľska, ktorá v 15. a 16. storočí bola hlavným humanistickým strediskom v strednej Európe. Najväčší rozkvet dosiahla v matematike a astronómii. Študoval na nej Mikuláš Koperník aj pápež Ján Pavol II.
Hlavné námestie v Krakowe s Mariánskym kostolom, tržnicou, s príjemnou atmosférou pešej zóny nám ponúklo priestor na oddych i spoznávanie histórie.
Druhá exkurzia bola zameraná na hlbšie spoznávanie goralskej kultúry. Navštívili sme oravskú dedinu Zákamenné, ktorá patrí do regiónu, v ktorom sa ešte aj dnes rozpráva „ goralčinou“. Kto sú Gorali ? Je to regionálna skupina na slovensko- poľskom pomedzí. Na území Slovenska je to oblasť severných Kysúc, hornej Oravy a horného Spiša. Prečo sme si vybrali práve Zákamenné? Dopočuli sme sa, že v tejto dedine sa rozpráva takmer identickým nárečím ako v Skalitom. Rozhodli sme sa „ to overiť na mieste činu“. Pripravili sme si krátky kultúrny program s príhovorom a spevom v našom nárečí .Privítali nás žiaci a učitelia tamojšej školy tiež programom v podobnom duchu. Pokračovalo sa „kvízom slov v goralčine“, kde sme mohli porovnávať podobu a výslovnosť v jednotlivých nárečiach. Na záver sme museli s potešením skonštatovať, že máme toho veľa spoločného. Utvrdilo nás v tom aj rozprávanie žien „aktívnych členiek klubu dôchodcov“, ktoré sa vrátili do svojej mladosti a spomínali a spomínali... Pochopili sme, že máme nie len veľmi podobné nárečie, ale aj mentalitu. Je smutné že dnes rozpráva goralsky už čoraz menej ľudí a hrozí, že toto nárečie postupne zanikne. Preto aj takáto exkurzia je jedna z možností ako prispieť k zachovaniu tradícií našich predkov.
Žiaci nielen navštívili zaujímavé miesta, ale pri spracovaní výstupov z exkurzií si prehĺbili historické vedomosti, zaoberali sa problematikou ľudských práv, spoznali rôzne zaujímavosti kresťanskej a goralskej kultúry. Vytvorili krátky slovník skalitského nárečia s prekladom do francúzskeho jazyka, pripravia knihu povestí z goralského prostredia. Uskutočnili tlačovú konferenciu zameranú na holokaust, spracovali životopis pápeža Jána Pavla II. Spoznávali kresťanskú kultúru, históriu a osobností, ktoré ju reprezentujú prostredníctvom zážitkového učenia.